Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Pek çoğumuzun yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer sorusuna net bir yanıt aradığı malumdur. Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan sivilce genelde ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Çoğunlukla ergenlik çağında, yaş arasında ortaya çıksa da, kadında ve erkekte, her yaşta görülebilen bir sorundur. Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Özellikle yüzünüzdeki sivilceler, tedavi edilmezse iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir.

Cilt Temizliğine Dikkat!

Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer sorusuna cevap bulmak için ilk önce cilt temizliğine önem verilmelidir. Cilt, sabah ve akşam olmak üzere, mutlaka günde iki defa, ovalamadan düzenli olarak yıkanmalıdır. Temizleyicilerin, cildin doğal ph oranına yakın olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca haftada kez yapılacak kil maskesi, cildin yağlardan kurtulmasını sağlamaktadır. Bunun dışında başınıza bir havlu örtüp, yüzünüzü sıcak suyun buharına on dakika tutarak cildi nemlendirebilirsiniz.

Sivilceleri Sıkmanın Zararları!

Ayrıca düzenli uyku, hormonların çalışmasını düzenlediği için her gece en az 7 saat uyumak çok önemlidir. Ciltte oluşan sivilcelerin sıkılması hem yaraya neden olur, iz bırakır, hem de sivilcelerin iltihaplanarak yayılmasına sebep olmaktadır. Anne ve babada sivilce olması, çocukta da görülme ihtimalini arttırmaktadır. Androjen hormonlarının artması ya da derinin, bu hormonlara karşı hassas hale gelmesi sivilce oluşumuna yol açabilir. Sivilceleri kapatmak için, çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak, sivilcenin daha çok kötüleşmesine sebep olur ve sivilce artabilir. Ayrıca var olan bir sivilceyi sıkmak, durumu daha da kötüleştirir.

Kısacası düzenli ve sabırlı bir tedavi uygulanmalıdır. Cildiniz için en uygun olan tedavi, doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yoğun sivilceli bir hastaya antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır, bu tedavi birkaç ay sürebilmektedir. Bunun dışında cildin yumuşak bir sabunla yıkanması, hem yağlanmayı azaltır hem de tedaviye yardımcı olabilir. Sivilceleri sıkmak ya da kaşımak iz kalmasına yol açabilir.

Yüzdeki sivilce izleri nasıl geçer konusunda ihtiyacımız olan tek şey elma sirkesidir. Kullanacağımız malzemeler içerisinde en etkili olanı budur.  Değişik karışımlardan iyi olmayan sonuçlar çıkabilir bundan dolayı sadece elma sirkesi kullanınız. Bir diğer etkili doğal yöntem ise bal, yıllardan beri zaten sivilceler için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ciltteki kızarıklıkları gideren bal, aynı zamanda cildi nemlendirir ve kırışıklık izlerini de ortadan kaldırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir