Papatya Çayının Faydaları

Siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok tercih edilen çay, papatya çayıdır. İlkbahar aylarına girdiğimiz şu günlerde çayırlarda ve yol kenarlarında açan beyaz çiçekler, papatya bileşikgiller familyasındandır. 1 yıllık otsu bir bitki olan papatya, ince parçalı beyaz yapraklıdır.

Papatya, hafif ve hoş kokulu olup yaz aylarında toplanarak kuru ve gölge bir yer de kurutularak tüketilir. Papatyanın en büyük özelliği, sinirleri ve stresi yatıştırarak vücudu rahatlatmasıdır, bunun yanı sıra papatya, ağrı kesici özelliği ile de bilinmektedir. Papatya, vücut ısısını yükseltir ve terletir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkin bir rol oynar.  Papatya Çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. İçeriğinde bulunan mikrop öldürücü özelliği ile ağız yaraları başta olmak üzere, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde ve diş eti ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Adet düzensizlikleri üzerinde de etkili olan papatya, adet dönemlerinde ortaya çıkan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Papatya Çayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Papatya Çayı, papatya bitkisinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanmaktadır.  Bağışıklık sistemini destekleyen papatya çayı, vücuda rahatlatarak kişinin soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesini sağlar.

Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur:  Etkili bir antioksidan içeriği olan papatya çayı, cildi temizler ve nemlendirir. Cilt bakımında kozmetik ürünlerde kullanılan papatya çayını günde bir fincan tüketerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca cilt beyazlatma uygulamalarında kullanılan papatya, göz altında oluşan şişme ve kararmaların giderilmesine yardımcı olur. Sivilce ve akneler üzerinde de etkili olan papatya, güneş yanıklarına da iyi gelir.

Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar: Papatya çayı, içeriğindeki antioksidan sayesinde yaraları dezenfekte eder ve iyileşme sürecini hızlandırır, ayrıca iltihapları ve bakterileri kırma özelliği vardır.

Papatya Çayı Saçları Korur: Papatya çayı, saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Papatya çayı, saçlara parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığında saç diplerini güçlendirir ve saç dökülmesini önler. Bunun yanı sıra kepek sorunu ile başa çıkmada oldukça etkili papatya, kafa derisi için de faydalıdır.

Papatya Çayı Kas Gevşeticidir: Kas gevşetici özelliği olan papatya, kasların rahatlamasını sağlar ve krampları giderir. Bu anlamda papatya çayının dozuna dikkat etmek gerekir, öyle ki fazla tüketimi mide ağrısı ve ishale sebep olabilir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır: Papatya çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için, 1 adet elma dilimini kaşık yardımıyla ezin, daha sonra yıkanmış papatyaları elmalarla karıştırın. Bu karışımı demleyin ve süzün. Papatya çayını ılık tüketmeye özen gösterin, dilerseniz içine birkaç damla limon da ekleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir