Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Mide küçültme ameliyatı, tüp mide ameliyatı, mide kelepçesi ameliyatı ve mideye balon konması ameliyatı gibi zayıflamaya yardımcı ameliyatlar ile diyet ve sporla aşırı kilo verme sonrası vücut gevşer ve deri kendini toparlayamaz hale gelir. Buda vücudun belli bölgelerinde sarkmalar oluşmasına sebep olur. Obezite cerrahisi sonrası deri altında oluşan sarkmalar neticesinde mantar ve pişik oluşumu gibi sorunlar kişinin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Kıyafet seçiminde zorluklar yaşanabilir. Bunun yanı sıra hamilelikte alınan aşırı kiloların verilmesinden sonra da buna benzer deri sarkmaları oluşabilir.

obezite-cerrahisiSon yıllarda en fazla tercih edilen obezite ameliyatı olan tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir kısmının alınması ile gerçekleşen bir işlemdir. Bu cerrahi işlem çok fazla tercih edilir ve bu işlemi ameliyat sonrası, germe gibi estetik ameliyatlar takip eder. Cerrahi işlem sonrası veya gebelik sonrası kilo vermelerde en az 1 yıl süre ile son kiloda sabit kalmak çok önemlidir. Dolayısı ile verilen kilolar geri alınıyorsa veya fazla kilo alıp verme gibi değişken durumlar yaşanıyorsa, germe veya gerdirme gibi cerrahi ameliyatlar tavsiye edilmez.

Mide tüpü ameliyatı işlemi sonrasında, vücutta meydana gelen aşırı kilo verme, boyun, yüz, karın, kollar, kalça ve uyluklarda farklı oranlarda sarkmalar oluşabilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası vücudun bazı bölgelerinde estetik ameliyatların yapılabilir. Bunlardan bazıları; yüz boyun bölgesi, memeler, karın bölgesi, kollar, kalça basen ve uyluklardır.

Yüz boyun bölgesinde sarkmaya göre her zaman ki yüz germe ve boyun germe işlemi yapılır. Göğüslerde, sarkmış olan göğüsler gögüs dikleştirme ve göğüs toparlama ameliyatı işlemi ile düzeltilir. Karın bölgesi karın germe ameliyatı ile sarkmış olan kalça ve basenleri toparlamak amacı ile gerçekleşir. Kollar kol germe ameliyatı ile düzeltilir. Bu ameliyatta kolun iç tarafında ve koltuk altında izler kalacaktır. Uylukların iç taraflarındaki sarkmalar belirgindir ve uyluk germe ameliyatı ile düzeltilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir