Karanlıkta Uyumanın Faydaları

Uzmanlar  sağlıklı bir uyku için ortamın tamamen karanlık olması gerektiği yönünde uyarıyor ve özellikle çocukların odalarında kesinlikle gece lambası kullanılmaması gerektiğini belirtiyorlar. Karanlıkta uyumak, sağlığımızın korunmasında ve kaliteli bir uyku anlamında son derece önemlidir. İnsan vücudunun doğal bir ritmi olan biyoritm ile insan bedeni her akşam dinlenme ve uyuma ihtiyacı duyar ve sabah uyandığında daha dinç ve sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder.

Vücudun sistemli ve doğal ritmini dengeleyen melotonin hormonu, ancak gece siz uyuduğunuzda ve karanlıkta salgılanmaya başlar. Melotonin, kişiyi bazı hastalıklara karşı koruduğu gibi kansere karşı da koruyucu etkin bir görevi vardır.

Hormonların üretim ritmi değişiyor

Milyonlarca yıllık bir geçmişi ile insanlık, ortalama 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlık gün düzenine uygun bir yaratılışa sahiptir. Işığın insan bedeni ve davranışları üzerinde büyük etkileri vardır. Bu anlamda, uygunsuz bir zamanlama anlayışı ile insan fizyolojisi ve hormon üretim ritmi değişebilir. Ayrıca ışık; nöroendokrin sistemleri büyük oranda etkiler, melatonin üretimini azaltır ve kortizol üretimini artırır

Işık, melatonin üretimine engel oluyor

Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormondur. İşlevsel bir hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamaktır. Melatonin üretimi, gecenin uzunluğu ile doğru orantılıdır, yani gece ne kadar uzun olursa o kadar melatonin üretimi salgılanır. Işık kısa süreli de olsa, melatonin salınımını baskılar. Yapılan araştırmalar, kış mevsiminde melatonin üretimi arttığını, yaz günleri ise azaldığını gösteriyor.
Depresif  rahatsızlıklarda, kortizol seviyesi yüksek ve melatonin seviyesi düşük tespit edilmiştir. Dolayısı ile pek çok depresyon ilacının, melatonin salgılanmasını artıran etkileri vardır. Ayrıca melatonin hormonunun, bağışıklık sistemini olumlu etkilediği ve stresi azaltarak yaşlanma bulgularını azalttığı yönünde çalışmalar vardır.

Melotonin kanser kalkanı

Melotonin hormonunun, başta kanser olmak üzere pek çok hastalık üzerinde baskılayıcı etkisi vardır.
Melatonin ve kanser ilişkisi ile ilgili yapılan çalışmalar melatoninin kanser engelleyici bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Yani düzenli salgılanan melatonin hormonunun, birçok tümör tipinde büyümeyi engellediği gözlenmiştir.

Daha fazla melotonin için…

Düzenli ve yeterli bir melatonin salınımı için, gerekli olan en önemli şey, karanlık bir ortamda uyumak ve aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen göstermektir. Gece lambası kesinlikle kullanılmamalı ve düzenli bir uyku sistemi oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir