Cilde İyi Gelen Besinler

Tükettiğiniz gıdalar derinizi doğrudan ilgilendirir ve görünümünü büyük ölçüde etkiler. Besin değeri fazla besinlerde beslenme, vücut için lazım gelen vitamin ve minerallerin belirli bir düzen içinde alınması genel sağlığınız kadar cildinizin sağlığı içinde son derece önemlidir. Vitamin ve mineraller cildinizin esnek olması ve kırışıklık oluşumunu azaltarak ve geciktirmek için gereken elastik liflerin sağlanması için tüketilir. Cilde iyi gelen besinler aynı zamanda cilt hücrelerinin zararına neden olan oksidatif hasarı önlemeye olana sağlar. Gerekli yağ kaynaklarını kullanmak ise cildinizi nemli ve yumuşak olmasına neden olur.

Cilt Sağlığı İçin Tavsiye Edilen Gıdalar

Havuç: Cilt sağlığı için tavsiye edilen gıdalardan havucun önemli vitaminler arasında bulunan A vitamini yönünden oldukça zengin olduğu için cildin görünümünü geliştirmek için kullanılabilir. Bazı kaliteli kozmetik kremin üzerindeki işçindekiler bölümüne bakarsanız “retinol” olduğunu göreceksiniz.

Domates: Cilde iyi gelen besinler arasında yer alan domates içerdiği “Likopen’’ sayesinde antioksidan görevi sağlayarak cildi yaşlanma belirtilerine, ihtiyarlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşı korunma olanağı sağlar. Bunun yanında cildin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından da etkin bir şekilde korunmasına olanak sağlar.

Balık: Cilt için tavsiye edilen besinler arasında yer alan balık, türleri ile somon, tuna gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega 3 yağ asidinin cilde yararı ise önemli alerjik reaksiyonlar nedeniyle zarar görmüş olan cildin kendi kendini iyileştirme serüvenini kısaltmasından ileri gelmektedir. Aynı zamanda cildi nemli tutarak kurumanın olumsuz etkilerine ve güneş ışınlarına karşı korur.

Ceviz ve Badem: Ceviz ve bademi, hücre zarını güçlendirerek toksinlerin hücrelere girip tahribata yol açmasını engellemek için kullanabilirsiniz.

Portakal: Sağlıklı kıkırdak, kan damarları, kemikler ve dişler için lazım gelen C vitamini deri dokusunun gelişmesini katkı sağlar, yaşlanmanın etkileri, sigaranın zararlarına ve kırışıklıklara karşı cildi önemli ölçüde korur.

Yumurta: Fazlaca protein ve amino asit içeriği ile dokuların kendini yenilemesine olanak sağlayan yumurta bununla birlikte selenyum ile cilt kanserine karşı koruma imkanı sağlar. Yumurta içerisinde yer alan A vitamini ise cilt hücrelerini güçlendirerek ben ve cilt lekeleri oluşumunu büyük oranda engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir