Yanık İzi Tedavisi ile İzler Nasıl Geçer

Yanık izleri yanığın şiddetine, yanan vücut bölgesine ve yanığın türüne göre değişen estetik ve fonksiyonel bir sorundur. Yanık izi tedavisinde yanığın derecesi tedavi sürecinin belirlenmesin önemli bir rol oynamaktadır. Bir ve ikinci derece yanıklar, pansuman tedavisi ile 1-2 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bu tür yüzeysel yanıklar, ileride dikkat çekici bir iz bırakmaz.

Yanık  olan bölge iyileşme sürecine geçtiğinde çevresindeki deriden farklı bir renge geçer, bu normal bir durumdur. Zaman ilerledikçe yanık olan bölge, ten rengine dönmeye başlayacaktır. Bu süre içinde yanık olan bölgeyi güneşten korumak önemli bir unsurdur. Çünkü güneşe maruz kalan yanık bölgesinde ileriye yönelik kalıcı koyu renklerin oluşma riski  yüksektir. 2 haftayı aşan ve geç iyileşen derin yanıklar 3. derece yanıklardır ve deri yaması gerektiren bu yanıklar iz bırakır.

Çevredeki normal deriden daha açık veya daha koyu olan yanık bölgeleri en fazla görülen iz şekilleridir. Bu alanları düzeltmek ve homojen bir görüntü sağlamak amacı ile zımparalama ve ince deri yaması yöntemi uygulanır. Ancak yanık çevresindeki deri ile bire bir renk tonunu tutturmak her zaman mümkün olmaz.

Yanık izi tedavisinde derin yanıklara bağlı anormal veya kötü yara iyileşmesi durumu sık görülür. Bu tür derin yanıklarda yanık bölgesi kabarık, sert ve kaşıntılı olabilir. Bu da zaman zaman ağrıya sebebiyet verir. Yara son halini alana  kadar ki, bu da 1-2 yıl gerektirir, slikonlu jeller, kremler, masaj ve benzeri yöntemler kullanılarak yara bölgesi yumuşatılmaya çalışılır. Yanık olan bölgenin büyüklüğüne göre zımparalama ve deri yaması veya buna ek olarak doku genişletme yöntemleri de kullanılabilir. Bu aşamada gerekli görülen yöntemler doktorunuz tarafında uygulanabilir.

Yanık nedbesi parmak, bilek, diz, omuz gibi  bazı eklemlerin hareketlerini kısıtlayarak çekmelere neden olabilir. Yanık sebebiyle oluşan bu durum hastanın günlük hareketlerinde bir takım ağrı veya acılar yaşamasına sebebiyet veriyor olabilir. Bu durumda ameliyat ile yanık bölgedeki nedbeler gevşetilerek eklemlerin hareket etmesi sağlanmış olur.

Yanık tedavisi ve yanık izlerine karşı uzman bir doktora başvurarak konu hakkında daha detaylı bilgi edinilmeli ve hastanın yanık derecesi net olarak belirlendikten sonra bun yönelik bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Hastaların bu aşamada uzman hekimlerin tavsiye ve önerilerine ehemmiyet vermeleri, varsa tedaviye yönelik krem, ilaç ve solüsyonları düzenli olarak kullanmaya özen göstermeleri önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir