Menu

Sivilce Maskesi

Ergenlik ile başlayan dönemde başta yüz ve diğer bölgelerde yoğun sivilce oluşumları gözlenebilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilceler genç kız ve erkekler için büyük bir sorun olarak görülmektedir. Bu sivilceler için önerilen sivilce maskesi türleri bulunmaktadır. Doğal karışımlardan elde edilen bu yöntemler sivilce maskeleri arasında tercih edilenlerdendir.

Sivilceler için Tarçın Maskesi

Tarçın, ciltteki bakterileri temizlemesi nedeniyle sivilcelere de faydalı olmaktadır. Bal ise hem cildi nemlendiren hem de iyileştirici etki gösteren maddelerdir. Tarçın maskesini güçlendiren diğer bileşen ise limon suyudur. Güçlü bir ağartıcı olan limon, düzenli kullanıldığında yüzdeki lekelerin rengini açmada etkilidir.

Tarçın maskesinin hazırlanmasında 1 kaşık toz tarçın, 1 kaşık bal ve 1.5 kaşık taze limon suyu kullanılır.

Bu malzemeler bir kap içinde karıştırılır. Karışım bütün yüze ince bir tabaka halinde sürülür ve 15 dakika kadar bekletilir. Haftada 2 defa uygulandığında sivilce izlerinin lekeleri giderilecektir.

Sivilceler için Killi ve Limonlu Sivilce Maskesi

Sivilce oluşumunu vücuttaki yağ oranının artması tetiklemedir. Bu yağ oranı ise sivilcelerin oluşmasını hızlandırır. Kil, ciltteki yağ fazlasını gidererek gözenekleri temizler ve vücudun yağ üretimini dengeler. Ayrıca içerdiği mineraller cildi besleyen ve pürüzsüz görünüm sağlayan bir etki gösterir. Kili limonlu sivilce maskesinin en önemli bileşeni yumurta akıdır. Yumurta akı cildi sıklaştıran, siyah noktaları önleyen ve cilde parlaklık kazandıran bir etki sağlar.

Killi ve limonlu sivilce maskesinin diğer bileşeni olan çay ağacı yağı birçok cilt hastalığında mükemmel etkiler gösteren etkiye sahip bir bitkidir.  Çay ağacının faydaları arasında kepek sorunundan sivilcelerin çözümüne ve tüm yaraların iyileşmesine katkı sağlamak sayılabilir. Limonlu killi sivilce maskesinin hazırlanması için gereken malzemeler ise; 1 yumurta akı, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı beyaz veya yeşil kil ve 6-7 damla çay ağacı yağı kullanılır.

Karışımı hazırlamak için yumurta akı bir kaba konularak limon suyuyla karıştırılır. Daha sonra bu karışımın üzerine eldeki kil yavaş yavaş eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra ise çay ağacı yağı bu karışımın üzerine eklenir.

Hazırlanan karışım gözlere değmeyecek şekilde yüzün tamamına sürülür ve 20 dakika süreyle ciltte bekletilir. Ilık bol suyla yüzdeki maske temizlenir. Yüz kurulanır ve iyi bir nemlendirici yüze sürülür.

Reklam Alanı

Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir