Menu

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığını  tetikleyen etkenlerin başında, enfeksiyonlar, stres, travmalar, iklim şartları ve iç hastalıklar geliyor. Dünyada ortalama 125 milyon insan, genetik sebeplere dayanan sedef hastalığı ile mücadele ediyor.

Sedef hastalığı, bazı kesimlerce hafife alınsa da yalnızca deri ile sınırlı bir hastalık değildir. Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminin de rolü ile sistemik etkileri bulunan bir hastalıktır. Tıp terimi ile “psoriasis” olarak adlandırılan, kırmızı deri zemini üzerinde pullanma etkisi ile kendini gösteren ve sebebi de tam anlamı ile bilinemeyen bu hastalık, halk arasında genelde  ” sedef” olarak adlandırılır.

Her yaşta ortaya çıkabilecek olan sedef hastalığı, genelde 20-30 yaşları arasında daha fazla görülür. Bu hastalık 40 yaş öncesi başlar ise erken başlangıçlı, 40 yaşından sonra başladığında ise geç başlangıçlı bir hastalık olarak değerlendirilir. Sedef  hastalığın sebebi tam anlamı ile bilinmemekle birlikte, hastalığın bağışıklık sistemi, genetik ve stres faktörlerinin etkisi ile ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ayrıca hastalığın gelişimini genetik durumların tetiklediği düşünülmektedir. Bu anlamda, hastalığın 1. derece akrabalarda sıklıkla görülmesi de genetik yatkınlığa dair önemli ipuçları veriyor. Bunun dışında, bazı farklı ilaçların etkisi, stres ve  iklim koşulları da ayrı birer etken olarak bilinir.

Hastalığın en önemli belirtileri, zaman zaman kaşıntı, üzeri beyaz kepeksi pullanmalar ile kaplı kızarıkların oluşmasıdır. Daha çok diz, dirsek, saçlı deri, kuyruk sokumu gibi bölgelerde ara ara kırmızı renkli kepekli  döküntüler görülür. Deri bölgesinde az bir alan kalacak şekilde yayılım gösterebilir ya da tüm vücudu kaplayabilir.

Sedef hastalığının hızlı bir şekilde  ilerlemesi ise  zeminde yatan bazı hastalıkları ortaya çıkarabilir. Bunlardan biri kalp damar hastalıkları,  zira son yapılan araştırmalara göre, aktif sedef hastası kişilerde kalp damar hastalığına yol açan bazı etkilerin sık görüldüğü belirlenmiştir. Bir diğeri de obezite, yani şişmanlık! Sedef hastalarında obezite görülme oranı oldukça yüksektir. Hatta obezite, tek başına sedef hastalığının ortaya  çıkmasında büyük bir risk olarak görülür.

Sedef hastalığı doğru yöntemlerle tedavi edildiğinde çok uzun süre hastalık kontrol altına alınabilir hatta tamamen de ortadan kaldırılabilir. Dolayısı ile modern tıbbın yardımı ile sigorta dahilinde pek çok hastanede bu tedavi uygulanabilmektedir.

Bitkisel yöntemlere itibar etmeyin!

Sedef hastalığı tedavisi, tamamen kişiye özel bir tedavidir. İlaç seçimi, hastalığın yaygınlık oranı, belirtilerin nerede oluştuğu, tırnaklardaki tutulum oranı, daha önce  uygulanan tedavilere yanıt ve hastalığın seyri gibi özelliklerdir. Bunun dışında hastanın cinsiyeti, yaşı ve genel durumu da belirleyici olabilir. Dolayısı ile, bu hastalık kişiye göre değişir ve bütün sedef hastalarına iyi gelebilecek tek bir tedavi yöntemi olamaz.

 

Reklam Alanı

Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir