Meme Küçültme Ameliyatı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme normalden büyük olan ve değişik nedenler ile sarkmış bir meme (makromasti, meme hipertrofisi) beden algısını ve kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Buna ek olarak sırt ve boyun ağrıları ve göğüs altlarında pişik oluşması gibi rahatsız eden durumların kaynağı olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatının amacı; memenin ebatını normal bir boyuta indirmek, meme başını normal bir boyuta getirmek ve memeye uzun vadede şeklini koruyacak bir estetik katmaktır. Meme küçültme ameliyatının estetiğinde önemli olan meme üzerinde mümkün olduğunca küçük iz bırakmaktır. Ameliyat öncesinde kişinin olası bir meme hastalığı olup olmadığı konusunda bir genel cerrah tarafından muayene edilmeli ve gerek görüldüğü taktirde işlem öncesi mamografik bir değerlendirme yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde, meme boyutu, meme ucunun köprücük kemiğe olan uzantısı, meme ucu ile meme altındaki kıvrım arasındaki uzantı, meme derisinin kalitesi, meme yapısının meme bezi ve yağ içeriği, genel hatları ile beden yapısı, kalça ve omuz ölçüleri gibi pek çok faktör değerlendirilir ve buna göre uygulanacak olan yöntem belirlenir.

meme-kucultme-detay

Meme küçültme ameliyatının, fazla kiloları verdikten sonra yapılması daha doğrudur. Çünkü fazla kilolar ile meme ölçüleri değişebilmektedir. Emzirme döneminden sonra ise en az 6 ayı geçmelidir.

Fazla olan meme derisi ve meme dokusu farklı yöntemler sonrasında çıkartılır;

* Meme ucunun etrafında yalnızca daire şeklinde bir iz,

* Meme ucu etrafına ek olarak aşağı doğru inen bir iz,

* Meme ucu etrafına ek olarak aşağı doğru L şeklinde  inen bir iz,

* Meme ucu etrafına ek olarak  alt taraftta ters Tşeklinde bir iz,

* Meme başı etrafında ve meme altı kıvrımında yatay şeklinde bir iz kalabilir.

Buna ek olarak çok büyük memelerde meme başı çıkartılır ve yeni oluşturulan memeye yama şekli verilerek yerleştirilir.

Yağ dokusunun fazla olduğu ve koltuk altlarına doğru artan yağ birikimlerinin olduğu durumlarda ameliyatta kanüller yardımı ile yağ çekme yöntemi de kullanılabilir. Bu sayede daha az meme dokusu çıkartılır ve meme küçültme işlemi daha etkili yapılır.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat ortalama 3 saat içinde yapılır. 1 gece hastane yatışı verilir. Ameliyat sonrasında içeride her hangi bir kan birikmesini  önlemek amacı ile drenler konulabilir ve 1 kaç gün sonra çıkarılabilir. Meme küçültme ameliyatı bittikten 5-6 saat sonra ayağa kalkılır ve ağızdan beslenmeye başlanır. Dikişler 5 gün sonra kontrolle birlikte alınır sonrasında banyo yapmakta sakınca yoktur ve kişi gündelik hayatına dönebilir.

Ameliyat izleri ortalama 1 yıl içinde son halini alır ve ten rengine dönerek kaybolur. Ameliyat sonrası kişiye balensiz bir sütyen kullanması tavsiye edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir