Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki kulaktan dolma bilgiler ile evde diş beyazlatma işlemlerinin yaratabileceği sonuçlar nelerdir?

Piyasada oldukça fazla satılan, evde diş beyazlatma setlerini doktor kontrolü olmadan pek çok kişi satın alıyor. Peki doktor kontrolü olmadan, evde uygulanan bu tür beyazlatma yöntemleri ne kadar doğru?

Uzmanlar, evde diş beyazlatma setleri üzerine kişilerin dikkat  etmesi gerektiği  konusunda uyarıyor. Hijyenden uzak ve sağlıksız bir şekilde evde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri konusunda dikkat etmek  gerekir. Çünkü bunun yaratabileceği ciddi  sonuçlar ortaya çıkabilir.

Özellikle de televizyon reklamlarında satılan ve bir takım kişisel bakım mağazalarında veya marketler de satılmakta olan diş beyazlatma setlerinin pek  çoğunun içeriğinde düşük dozda hidrojen peroksit bulunmaktadır. Diğer bazı setlerde ise beyaz  renkte boya yada aşındırıcı  etkisi  olan bazı partiküller bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu ürünlerde, karbonat kullanımı ile dişlerin beyazlatılacağı bilgisi de veriliyor.

Evde  diş beyazlatma işlemi yapılmamalı

Evde diş beyazlatma  yöntemlerinin pek çoğunun kullanımı, kişiye zarar  vermekten öteye geçmemektedir. Buna bağlı bir  örnek vermek gerekirse, içeriğinde beyazlatma etkisi  bulunan macunlar,  setler ve de en önemlisi  olan karbonat,  diş yüzeylerini aşındırmak sureti ile renklenmiş  olan dokuyu ortadan kaldırmaktadır. Bu tür  işlemlerin sonucunda  geçici bir beyazlık elde edilmektedir.  Fakat mine yüzeyi çok  fazla pürüzlendiği için, ilerleyen zamanlarda çok daha kolay renklenme olacaktır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan aşınma neticesinde mine yüzeyinde geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana gelecektir. Buna bağlı olarak kaybolan mine dokusu hiç bir şekilde eski haline getirilememektedir. Bir diğer  problemde, bu setlerin kullanımı sonrası ortaya çıkan ve de geçmek bilmeyen diş hassasiyetleridir.

Bu tür  setlerin, ağız ve diş sağlığı üzerine olan olumsuz etkilerinin yanı sıra, yanlış  kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan diş etleri üzerinde de ciddi yan etkileri  bulunmaktadır. Dolayısı  ile şu  durumlar kesinlikle göz ardı edilmemelidir;

  • Her türlü diş beyazlatma tedavisi, kesinlikle ve kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.
  • Doktor kontrolünün dışında gerçekleşen ve de kişinin yalnızca kendi kararları doğrultusunda uyguladığı diş beyazlatma yöntemleri kesinlikle geri dönüşü olmayan yöntemlerdir. Ayrıca bu yöntemler ciddi kötü sonuçları da berberinde getirecektir.
  • Diş beyazlatma tedavisi için her hasta sağlık açısından uygun olmayabilir, dolayısı  ile hastanın öncelikle diş beyazlatma tedavisi için uygun olup olmadığı, doktor muayenesi ile belirlenip ona göre bir yol çizilmelidir.

Diş beyazlatmanın 2 yöntemi  vardır. İlk yöntem doktor kontrolü eşliğinde klinik şartlarda uygulanır ve bu sayede daha hızlı şekilde sonuç alınır. Bir diğer yöntem ise hasta tarafından evde gerçekleştirilir ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçer. Dolayısı  ile diş beyazlatma yöntemleri her şekilde doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Diş beyazlatma tedavisinin klinik koşullar  altında yapılması hem hasta açısından, hem daha hızlı sonuç alınabilmesi açısından hem de olası bir yan etki oluşması  durumunda direkt müdahale edilmesi açısından daha çok tavsiye edilir.

Klinik şartlarda yapılan diş beyazlatma tedavisinde farklı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlerde beyazlatma ajanı ısı ve ışık kaynakları yardımı ile aktive edilmektedir. Bu sistemlerden hasta  için uygun  olanı doktor belirler ve tedavi ona  göre  gerçekleştirilir.

Doktor tarafından gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminin her hangi bir zararı yoktur. Çünkü uygulanan beyazlatma tedavisi ile renklenmiş olan mine dokusu bir dizi reaksiyon ile ortadan kaldırılır ve bu sırada diş dokusunda her hangi bir kayıp olmaz. Yalnız uygulanan beyazlatma işlemi sonrasında geçici olarak  dişlerde  hassasiyet oluşabilir. Oluşan bu tür hassasiyet problemlerini ise  basit bir müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir