Menu

Damar Sertleşmesine İyi Gelen Besinler

Damar sertleşmesi, yağlı maddelerin damarları tıkanması ile ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Vücutta oluşan bu yağlanmalar, arterlerin sertleşmesine ve daralmasına  yol açarken, kan dolaşımını ve hayati öneme sahip organlara oksijen verilmesini sınırlandırır ve beyindeki kan akışını engelleyebilecek kan pıhtılaşma riskinin ortaya çıkmasına neden olur. Damar sertliği ilerleyen safhalarda kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra hastalık, sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzıyla büyük oranda önlenebilir.

Damar sertleşmesinin nedenleri

Damar sertliği, yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, damar sertliği bir arterin iç tabakasında hasar ya da yaralanma ile ortaya çıkabilir, nedenleri ise;

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek trigliseritler
 • Sigara tüketimi
 • Obezite veya diyabet
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıklardan kaynaklanan iltihaplanma

Damar sertleşmesinin belirtileri

Bir damar sertliğinde en çok karşılaşılan belirtileri  şöyle sıralayabiliriz;

 • Göğüs ağrısı ya da angina
 • Bacaklarda ya da kollarda ağrı
 • Nefes darlığı
 • Halsizlik
 • Kan dolaşımındaki yetersizlik sonucu bacaklarda kas güçsüzlüğü

Damar sertleşmesinde tedavi yöntemleri

Sarımsak: Sarımsak damar sertleşmesi tedavisinde, hidrojen sülfit salınımından ötürü oldukça etkili bir bitkidir. Bunun yanı sıra sarımsak, yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olur.

Pancar: Pancar içeriğinde yer alan nitrat sayesinde kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Pancar suyunun kan basıncı üzerindeki etkisi ise, suyu tükettikten üç saat sonra gözlenmektedir.

Balık: Balık vücut için yüksek miktarda protein, demir, çinko ve B vitaminleri içerir. Bunun yanı sıra balıklar, doymuş yağ ve kolesterole sahip olduklarından dolayı, damarlarda oluşan tıkanmaları önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren balıklar ise, somon, uskumru, ton balığı ve alabalıktır.

Maydanoz: Maydonoz kan damarlarının sağlıklı bir şekilde devamı ve arteriyel sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile bilinmektedir. Bunun için günde bir kaç kez  maydonoz tüketilebilir.

Limon ve bal: Limon ve bal genellikle detoks amaçlı kullanılır fakat bu kadarla kalmaz, zira limon ve bal koroner arterlerin sağlığı için de oldukça faydalıdırlar. Bunun için bir miktar limonun suyunu  balla karıştırın ve her gün, gece yatmadan önce tüketin. Ayrıca C vitamini yönünden oldukça zengin olan limon suyu koroner arterlerin güçlenmesine yardımcı olurken ve plak oluşumunu da engeller. Bal ise kolesterol üzerinde çok etkilidir, bu sayede arterlerin sertleşmesini yavaşlatır.

Ananas: Ananas damar sertliği üzerinde oldukça etkili bir meyvedir ve iltihap oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Reklam Alanı

Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir