Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Özellikle de yaz aylarının başlıca sorunlarından biri  olan cilt  kuruluğu, cildin nem dengesinin  bozulması ile oluşan bir durumdur. Bu anlamda cilt kuruluğunun nedenleri ile çözüm yolları doğru orantılıdır. Dolayısı ile cilt kuruluğu hakkında  bilgi sahibi olmak, bu  sorunu ortadan kaldırmak için atacağınız  en belirgin adım olacaktır. Şimdi nemlendirici bir takım uygulamalar ile kuru cilt bakımı hakkında neler yapabileceğimize bakalım;

Cilt kuruluğunun nedenleri

Cildin nem dengesinin bozulması,  ciltteki kuruluğun en önemli sebeplerinden biridir. Yani cilt bakım ürünleri kullanmayanların ( çok basit bir  nemlendirici krem) cildi, dışarının sıcak ve de soğuğuna karşı savunmasız kalacağı için kolayca yıpranacaktır. Günlük  tüketmeniz  gereken  su miktarı da cildinizin kuruması ile doğru orantılıdır. Dolayısı ile günde en az 2 litre su  tüketerek vücut ve de cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Özelikle de yaz aylarında  daha fazla sıvı kaybı olacağından, su tüketimine ekstra önem vermeliyiz. Cilt bakım maskelerini düzenli bir şeklide  kullanarak cildinizi nemlendirebilir,  aynı zamanda cilt sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Müdahale edilmeyen kuru bir cilt  ise ileri ki zamanlarda erken yaşlanmaya neden olur.

Cilt kuruluğu nasıl giderilir

Cilt kuruluğu kendi kendine geçen bir durum değildir. Dolayısı ile evde uygulayabileceğiniz bir kaç bakım ürünü ve maskeler yardımı ile cilt kuruluğu sorunundan  tamamen kurtulmanız mümkün. Fakat bu yöntemleri  düzenli bir şekilde  uygulamak, etkili  bir çözüme  ulaşmak adına  önemlidir. Dikkat edilmesi  gereken konulara gelince;

 • Kuru bir cilt ile mücadele etmede ilk adım günlük nemlendirici  krem kullanılmalıdır.
 • Yine düzenli olarak nemlendirici ve onarıcı cilt maskeleri uygulanmalıdır, bu sayede deride oluşan tüm problemler ortadan kaldırılabilir.
 • Uzman yardımı almak istiyor olabilirsiniz, o zaman çeşitli cerrahi uygulamalar  ya da alternatif tıp yöntemleri ile de tedavi olabilirsiniz.
 • Sağlıklı bir cilt için günde en az 2 litre su  tüketmeniz  gerekmektedir.

Kuru ciltler için maske tarifi

 •  1  adet  muz
 • 3 çay  kaşığı bal
 • 1  tatlı kaşığı yoğurt

Muzu iyice ezdikten sonra  tüm malzemeleri ilave edip  karıştırın. Sonra macun kıvamına gelen karışımı 2 dakika dinlendirin, cildinizi temizleyerek maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu maske ile cildinizin nem dengesi yeniden oluşacaktır.

Aşırı kuru ciltler için sıkılaştırıcı maske

 • 1 dilim elma
 • 2 yemek kaşığı pişmemiş yulaf
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt

Elmayı blender yardımı ile püre haline getirin ve diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve 15 dk.  beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 uygulayabileceğiniz bu yöntem ile cildiniz sıkılaşacak ve yoğun bir şekilde nemlenecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir