Adaçayının Faydaları

Adaçayı tüketimi itibari ile oldukça yaygın bir bitkidir. Genellikle Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutulur ve çay olarak tüketilir. Bunun yanı sıra yemeklere aromalı bir tat kattığı için mutfaklarda da kullanılmaktadır.

Adaçayı A, C, B6 ve K vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Tam bir A vitamini deposu olan adaçayı yoğun miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı Cilde İyi Gelir: Esnek ve pürüzsüz bir cilt elde etmek isteyenler için adaçayı muazzam bir bitkidir. Ayrıca içeriğinde bulunan fenolik asitler,  antioksidanlar ve uçucu yağların etkisi, adaçayını sağlık açısından çok önemli hale getirir. Bunun yanı sıra Karoten beta ile dolu olan bu şifalı bitki potansiyel kanser önleyicidir. Cilt için de çok faydalı olan bitki, kozmetik ürünlerin içeriğinde de kullanılmaktadır.

Adaçayı Depresyona İyi Gelir: Adaçayı, hayatın en önemli sorunlarından biri olan stres ve depresyona karşı oldukça etkilidir. İçeriğinde yer alan diosmetin, apigenin ve luteolin gibi antioksidanlar sayesinde depresyon ve stres ile başa çıkmada birebirdir. Bunun için günde yaklaşık bir fincan ada çayı içmeniz depresyona bağlı olumsuz düşüncelerle mücadele etmenizde size fayda sağlayacaktır.

Alzheimer  Hastalığına Karşı Ada Çayı:  Adaçayı, düzenli bir şekilde kullanıldığında hafızayı olumlu yönde etkiler. Bunun yanı sıra, başlangıç aşamasındaki Alzheimer hastalığı başta olmak üzere çeşitli hafıza kaybı durumlarında tedavi amaçlı tavsiye edilir. Ayrıca yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan unutkanlık ve bunama gibi sorunlardan koruyarak hafızayı güçlendirir.

Adaçayının Diyabete Faydaları:  Yapılan araştırmalar Adaçayının, şeker hastası olan kişilerde kolesterolü düşürme etkisi olduğunu ortaya konulmuştur.

Romatizma ve enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır: Adaçayı,  içeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde, enfeksiyonlara karşı da oldukça etkilidir. Ayrıca romatizmadan kaynaklanan iltihaplara karşı da etkili olan adaçayı, astım ve bronşit hastalıklarının sebebi olan enfeksiyonlara  iyi gelir. Bunun yanı sıra astım hastalarının ataklarındaki şiddeti azaltıcı etkisi vardır.

Adaçayı Kalp Sağlığını Korur: İki tatlı kaşığı adaçayı yaklaşık olarak 20 mg kalsiyum ve potasyum içerir. Dolayısı ile günlük düzenli şekilde tüketilen adaçayı kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp ritmini dengelemesi anlamına gelir. Ayrıca adaçayı, kolesterolü dengeleyen bir içeriğe sahiptir ve kalp sağlığına katkı sağlar .

Sindirim sistemini korur ve ishale iyi gelir: İçeriğinde lif olan bütün bitkiler sindirim sitemi için çok faydalıdır. Adaçayı da içerdiği lifler sayesinde mideyi kuvvetlendirir ve ishale karşı da etkilidir. Aşırı terlemeye karşı da faydalı olan adaçayı, sindirim siteminde oluşan bozukluklarını düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir